ایو سن لورن

yves saint laurent

برند عطر و ادکلن ایو سن لورن

 

ایو سن لورن خانه مد، فشن و عطر و ادکلن فرانسوی است که توسط ایو سن لورن و شریکش پیر برژ تاسیس شد. این برند با نام تجاری YSL نیز شناخته می شود. لورن کار خودش در صنعت مد و فشن را در سن 17 سالگی آغاز کرد، هنگامی که او دستیار کریستین دیور در کمپانی بزرگ دیور بود.

 

بعد از گذشت 4 سال و پس از مرگ دیور، ایو سن لوران با سن کمی که داشت (21 سال) توانست رئیس کمپانی دیور شود و درست در همان زمان کشورش درگیر جنگ با الجزایر شد و مجبور شد در سال 1960 به ارتش فرانسه ملحق شود. خدمت سربازی باعث شد که لوران هم پستش در کمپانی دیور و هم شغلش به عنوان طراح لباس را از دست بدهد، همچنین در خدمت سربازی دستخوش تغییرات روحی و روانی شد.

 

بعد از مدتی استراحت و در سال 1962 لورن خانه مد لباس و فشن خودش (yves saint laurent) را تاسیس کرد و در مدت زمان کوتاهی به تاثیر گذارترین طراح صنعت مد و فشن دنیا تبدیل شد. تا سال 1980 ایو سن لوران به عنوان طراح اصلی کلکسیون خود فعالیت می کرد. بعد از بازنشستگی او، طراحان خلاقی از جمله آلبر الباز، تام فورد و استفانو پیلاتی برای این برند لباس های بسیار زیادی را طراحی کردند. اما خود لوران که بنیان گذار لباس های بانوان بود پوشیدن شلوار برای بانوان را باب کرد و با تغییر در قواره و جامه های مخصوص مردان استاندارد های جدیدی خلق کرد.

 

طراحی کت و شلوار های رسمی نظیر اسموکینگ برای بانوان از جمله ابتکار ها و نوآوری های او بود. برند ادکلن ایو سن لورن در این سال ها در حوزه عطرسازی نیز فعالیت داشت و ادکلن های محبوبی همچون ادکلن Y زنانه در سال 1964، RIVE GAUCHE در سال 1970، OPIUM با رایحه ای مردانه در سال 1977، ادکلن KOUROS در سال 1981 و PARIS در سال 1983 به عنوان ادکلن های کلاسیک و در عین حال مدرن به دنیا معرفی نمود و امروزه نیز همچنان از پرفروش ترین و ادکلن های این برند به حساب می آیند. همچنین ادکلن بلک اپیوم از بهترین عطر زنانه این برند به حساب می آید.

در حال نمایش 7 نتیجه