لالیک

lalique

برند عطر و ادکلن لالیک

 

لالیک خانه طراحی و ساخت عینک، عطر و ادکلن فرانسوی است که توسط هنرمند و استاد جواهر سازی و سرامیک، رنه لالیک (Rene Lalique) تاسیس شد. او در روستای کوچک “Ay” در شمال فرانسه در سال 1860 متولد شد و در شهر پاریس بزرگ شد.

 

رنه لالیک جوان بسیار شیفته طبیعت بود که بعدها در کار های هنری او این امر کاملا به چشم آمد. او دانشجو رشته هنر دانشگاه “Turgot” بود اما با فوت ناگهانی پدرش مجبور به ترک تحصیل شد.

 

او در سن 12 سالگی دوره کارآموزی خود را در کنار یکی از طلا سازان پاریسی پشت سر گذاشت و حتی پس از اتمام کار، شب هنگام نیز مشغول یه یادگیری این هنر بود. او توانست تحصیلات خود را در کالج “Sydenham” در لندن ادامه دهد.

 

لالیک پس از اتمام دوره تحصیلی مجددا به انگلستان برگشت و به عنوان یک هنرمند آزاد مشغول به طراحی جواهراتی برای کمپانی های Cartier و Boucheron شد تا بالاخره در سال 1885 توانست کمپانی خود را تاسیس کند.

 

در آن دوره بیشتر از طراحی جواهر به سنگ های گران بها که روی جواهرات قرار داشت اهمیت داده می شد. طراحی های لالیک یک بار و برای همیشه مسیر صنعت جواهر سازی را تغییر داد. او با ساخت تکه هایی (آویز) که الهام گرفته شده از حیوانات و طبیعت بود این مهم را به وجود آورد.

 

لالیک پس از موفقیت در حوزه جواهر سازی، تمرکز خود را به روی عینک سازی گذاشت و موفقیت های به مراتب بیشتری در این صنعت به دست آورد.

 

لالیک با همکاری با “Francois Coty” توانست ظروف بسیار زیبایی برای عطر بسازد که در آن زمان انقلابی در این به وجود آورد. در این دوره زمانی، عطر در ویال و ظروف شیشه ای خیلی معمولی به فروش می رسید و زنان برای تزئین، مجبور به خرید تنگ های گران قیمت بودند.

 

برند Lalique با طراحی ظروف افسانه برای عطر های “L’Effleur” و “Ambre Antique” موفقیت زیادی را به دست آورد. درخشش دیگر لالیک در این بود که توانست این ظروف را در تیراژ بالا تولید کند که این موضوع باعث قیمت مقرون به صرفه تر شد تا در دسترس همگان قرار گیرد.

 

ایده طراحی و ساخت ظروف زیبا برای عطر توانست بازار فروش خوبی برای این کمپانی به وجود آورد و موجب طراحی لالیک برای  ادکلن های برند “Guerlain” و “Roger & Gallet” و … شد. از زیبا ترین و به یاد ماندنی ترین این آثار می توان به “Nina Ricci L’Air du Temps” اشاره کرد.

 

با این حال اولویت اصلی کمپانی Lalique عینک سازی بود و رنه مابقی زندگی خود را صرف ساخت عینک کرد. البته حیطه فعالیت او به طراحی و ساخت عینک و شیشه عطر محدود نشد و او برای مدتی طراحی ساختار اتومبیل های لاکچری آن زمان را بر عهده گرفت.

 

رنه لالیک در سال 1945 از دنیا رفت اما استعداد افسانه ای او به نسل های بعد از خودش رسید. دختر بزرگش (او نیز عینک ساز بود) ماریا کلاود در سال 1992 تصمیم به افتتاح خط تولید عطر و ادکلن های برند خود گرفت.

 

او نیز همانند پدرش استعداد بالایی در طراحی ظروف عطر داشت و ادکلن های Lalique را علاوه بر رایحه های بسیار دلنشین با ظاهری زیبا روانه بازار کرد.

 

از بهترین محصولات زنانه این برند میتوان به لالیک آمیتیس که در سال 2007 عرضه شد و لالیک لامور اشاره کرد.

 

در حال نمایش 7 نتیجه