کرید

creed

برند عطر و ادکلن کرید

 

کرید تنها برند سلسله وار (از پدر به فرزند و همین روال) و خصوصی دنیاست که در این کمپانی عطر های ماوراء لوکس و لاکچری ساخت و نگه داری می شود که در شهر پاریس کشور فرانسه قرار دارد. کمپانی Creed در سال 1760 تاسیس گردید و از پدر (بنیان گذار) به پسر رسید و این روال تا کنون ادامه دارد.

 

برند کرید وظیفه ساخت عطر برای خانواده های ثروتمند و سلطنتی را به مدت 260 سال است که بر عهده دارد. امروزه برند Creed توسط الیور کرید ششمین نسل از این خانواده و خالق بهترین و خارق العاده ترین ادکلن های این برند، اداره می شود. همچنین پسر او اروین مدیر آینده این برند از سن 30 سالگی در حال همکاری و خلق خاص ترین روایح و نمایش هنر خود در این کمپانی است.

 

تاریخچه عطرسازی کرید

 

خانه کرید یکی از فروشگاه های این برند در سال 1760 در شهر لندن توسط جیمز کرید تاسیس شد. اولین فرمان سلطنتی به این برند برای ساخت عطر توسط جرج سوم پادشاه وقت انگلیس صادر شد که ماه عسل آن خلق ادکلن Royal English Leather برای شخص پادشاه بود.

 

خانه کرید در سال 1854 به دستور ملکه وقت فرانسه (همسر ناپلئون) به پاریس نقل مکان کرد و عطر Jasmin Imperatrice Eugenie را پیشکش ملکه نمود که این ادکلن همچنان برای فروش در تمامی فروشگاه های Creed موجود است.

 

او همچنین خدمات بزرگی را به همسر ملکه، ناپلئون سوم ارائه داد. در این میان دیگر مشتریان کرید مانند فرانز جوزف امپراطور اتریش (مجارستان)، همسرش الیزابت سی سی و سزار نیکلاس دوم امپراطور روسیه در همین زمان خدمات بی شماری را از او دریافت کردند.

 

در سال 1885 ملکه ویکتوریا کمپانی Creed را به عنوان عطرساز رسمی دربار سلطنتی بریتانیا منصوب کرد. به مناسبت همین امر و در پاسخ به لطف ملکه، کمپانی Creed عطر Fleurs de Bulgarie را برای او تولید کرد. این ادکلن جذاب، مملو از رایحه گل رز بود و هم اکنون برای فروش موجود است.

 

همچنین در همان سال 1885 ملکه اسپانیا، بانو ماریا کریستینا برند کرید را به عنوان تولید کننده سفارش های خاندان سلطنتی اسپانیا منصوب کرد.

 

در قرن بیستم، نه تنها خاندان سلطنتی بلکه برای دوک ها (مقام داران دربار) و فرمانده ها و سیاستمداران برجسته دربار انگلیستان نیز از مشتریان خانه Creed بودند. وینستون چرچیل نیز سیاستمدار برجسته بریتانیایی مسبب خلق عطر Tabarome شد. در آمریکا نیز، جان اف کندی عضو کنگره آمریکا (قبل از دوران ریاست جمهوری) سبب خلق ادکلن Vetiver شد.

 

در سال 1956 به مناسبت روز ازدواج گریس کلی (بازیگر مشهور آن دوران) و به دستور شاهزاده موناکو، پرنس رینیر، عطر Fleurissimo ساخته شد و این رابطه عاشقانه هالیوودی با کرید شروع شد.

 

بهترین عطرهای کرید

 

در اواخر قرن بیستم، در نزدیکی قرن بیست و یکم استاد چیره دست عطرسازی الیور کرید، چندی از گنجینه محبوب کرید را از جمله Green Irish Tweed, Millesime Imperial, Silver Mountain Water, Spring Flower, Himalaya , … را خلق کرد که در تولید تعدادی از آن اروین کرید نیز نقش داشت.

 

در سال 2005 Love In White توسط کرید برای بانو اول آمریکا ساخته شد که این ادکلن به نام White House Fragrance (عطر کاخ سفید) نیز شهرت دارد. لارا بوش، همسر رئیس جمهور آمریکا برای تشکر بابت ساخت این محصول برای او، نامه ای نوشت و به خانه کرید در پاریس ارسال کرد.

 

به گزارش مجله واشنگتن میشل اوبانا، همسر رئیس جمهور سابق آمریکا نیز از همین عطر اسفاده کرده است.

 

در سال 2006 محصول Royal Ceylan برای ملکه بریتانیا، کیت میدلتون خلق شد. در این سال همچنین Original Santal با رایحه خاص چوب صندل هندی به بازار عرضه شد.

 

در سال 2007 عطر Virgin Island Water متولد شد و برنده امتیاز جهار ستاره از پنج ستاره منتقدان نیویورک تایمز شد. در سال 2008 Love In Black به فروش رسید که الهم گرفته از ژاکلین اوناسیس همسر جان اف کندی بود.

 

در سال 2009 Acqua Fiorentina به فروش رسید که یادآور دورانس رنسانس شهر فلورنس بود. همچنین در این سال ادکلن Sublime Vanille عرضه شد.

 

در سال 2010 کرید به مناسبت سالرد 250 سالگی و افتتاح تنها فروشگاه رسمی خود در آمریکا واقع در شهر منهتن، خیابان مدیسن و خلق ادکلن اونتوس این عطر خارق العاده و بینظیر که توسط مجله نیویورک تایمز لقب “هیپنوتیزم کننده” را دریافت کرد، جشن با شکوهی را برگذار کرد.

در حال نمایش 5 نتیجه