تفاوت عطر و ادکلن فرق ادوتویلت با ادوپرفیوم

تفاوت عطر و ادکلن با ادوپرفیوم و ادوتویلت چیست؟

3.7/5 - (697 امتیاز)
 • تاریخ درج : 8 آذر 99
 • نویسنده : دانیال رسولی

فرق بین عطر، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن چیست؟

تفاوت ادکلن با ادوپرفیوم و ادوتویلت و دانستن آن راهنمای خوبی برای استفاده بهتر از این محصولات برای شماست. هنگام خرید عطر فاکتورهای زیادی برای انتخاب مناسب هر فرد وجود دارند، فاکتور هایی مانند رایحه، برند، قیمت و نوع آن (تفاوت عطر و ادکلن) در انتخاب ما تاثیر بسیار زیادی دارند.

اغلب فروشنده ها ممکن است درباره برند ها و انواع رایحه ها توضیحات زیادی را به شما ارائه دهند اما معمولا درباره نوع عطری  که در شیشه ها وجود دارد اطلاعات بسیار کم تری ارائه می شود. خیلی وقت ها در تفاوت عطر و ادکلن مردد هستیم که کدام یک برای ما مناسب تر است، ماندگاری بوی کدام یک بیشتر است و یا اینکه فرق بین ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست؟

احتمالا تا به حال اسم انواع عطر ها به گوش شما خورده است اما  اطلاع دقیقی از معانی  آن ها در دست ندارید. انتخاب نوع مورد نظر به انداره رایحه اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال ادکلن اگر رقیق باشد بوی آن درمدت زمانی کوتاه تر از زمان دلخواه شما از بین خواهد رفت و اگر خیلی قوی باشد شما و همه اطرافیان را اذیت خواهد کرد.

فرق عطر و ادکلن، نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

برای توضیح و شرح فرق عطر و ادکلن های موجود در بازار یا تخصصی تر تفاوت ادوتویلت و ادوپرفیوم، شما ابتدا باید از چگونگی ساخته شدن آنها اطلاع پیدا کنید. نکته ای که دراین میان باید به آن توجه داشت این است که عصاره روغنی (ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ عنوان به تنهایی قابل استفاده نیست و برای استفاده عموم باید با سایر حلال ها مثل الکل ترکیب شود.

کارخانه ها برای رقیق کردن، عصاره روغنی را به همراه الکل که در واقع حامل آن است با هم مخلوط می کنند. ترکیب الکل با عصاره باعث رقیق شدن (آماده شدن برای استفاده) و همچنین پایدار شدن بوی آن می گردد. در صنعت عطرسازی الکل درست به اندازه عصاره روغنی دارای اهمیت است زیرا که این الکل است که غلظت عطر و همچنین پایایی آن را تعیین می کند.

 

ادوپرفیوم چیست

 

تفاوت انواع عطر و ادکلن

تفاوت ادوپرفیوم و ادوتویلت چیست؟ این موضوع باعث دسته بندی های متداول در بازار است که در ذیل به آن اشاره خواهد شد. شما را درباره غلظت و همچنین سنگین یا سبک بودن عطر مورد نظرتان یاری خواهد نمود. ادکلن یا ادوپرفیوم ها معمولا از چندین ماده شیمیایی تشکیل شده اند که هر کدام از آنها دارای خواص بویایی منحصر به فرد می باشند و  رایحه ی مخصوص خود را دارند.

هر کدام از عطرها، با توجه به غلظت عصاره روغنی و میزان الکل به کار رفته در ترکیب شان عنوان های مختلفی به خود می گیرند، عناوینی مانند ادکلن، ادوتویلت و ادو پرفیوم.

عطر یا پرفیوم چیست؟

پرفیوم چیست؟! این اسم کمی گمراه کننده است چون در نگاه عادی به نظر می رسد به معنای خالص بودن عطراست اما همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم اینگونه نیست. چرا که عطر خالص ناخوشایند است و همچنین پوست شما را اذیت خواهد کرد و در کل قابل استفاده نیست. با این حال عطر یا پرفیوم (Perfume) عطری است که بیشترین غلظت را از میان انواع مختلف موجود در بازار دارا می باشد.

معمولا بین 20 تا 40 % پرفیوم را عصاره روغنی عطر تشکیل می دهد که همین مقدار کافی است تا عطر را قوی و برجسته کند و تا یک روز بوی خود را از دست ندهد و ماندگاری داشته باشد. این محصولات از ادوپرفیوم ها قوی تر هستند.

پراکنده شدن و پخش بوی عطر وقتی که شما عطر خالص یا Perfume را مصرف کرده اید همیشه بسیار قابل توجه خواهد بود، در واقع  رایحه آن در هوا  مثل ابری است که دیگران می توانند به آن ورود کنند یا بیرون بیایند یا حتی با چاقو آن را ببرند و حتی مزه کنند! یا مثلا اگر شما کسی را که پرفیوم استفاده کرده در آغوش بگیرید به احتمال فراوان تا ساعاتی بعد قادر به احساس کردن رایحه عطری که آن فرد استفاده کرده خواهید بود. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که پرفیوم گران ترین نوع عطر موجود در بازار می باشد.

ادوپرفیوم چیست؟

ادوپرفیوم چیست؟! بعد از پرفیوم، ادوپرفیوم ها با 15 الی 20 % در میان انواع عطر های موجود در بازار بیشترین غلظت را دارا هستند. ادوپرفیوم ها طوری ساخته شده اند که می توانند یک روز کامل دوام بیاورند و در عین حال به اطرافیان شما سردرد تحمیل نکنند. ادوپرفیوم ها بیشترین خرید را در میان مشتری ها دارد و برند ها بیشتر این نوع از محصولات را تولید می کنند و همچنین اکثر مغازه ها به فروش می رسانند.

ادوپرفیوم ها از لحاظ ماندگاری از صبح تا عصر دوام می آورند و در هنگام شب برای خود فرد نیز قابل استشمام است. EDP علامت اختصاری ادوپرفیوم می باشد.

میتوانید درباره این موضوع (ادوپرفیوم چیست) به صورت کامل در ویکیپدیا بیشتر بخوانید.

 ادوتویلت چیست؟

در توضیح ادوتویلت چیست باید گفت ادو تویلت ها غلظت کمتری دارند، معمولا بین 5 تا 15% و آن ها لزوما اگر صبح استفاده شوند تا عصر دوام نمی آورند. بعضی کارشناسان بر این باورند که ادوتویلت ها برای روز و ادوپرفیوم ها برای استفاده در شب ساخته شده اند ولی در نهایت تصمیم بر عهده شماست و بهتر است هر طور که می پسندید آن ها را مورد استفاده قرار دهید.

اگر چه ادوتویلت معمولا بعد از ادوپرفیوم ها به بازار آمدند اما لزوما هر دوی این ها از مواد یکسان و همینطور رایحه یکسانی برخوردار نیستند، چرا که برند ها برای رقیق کردن ادوتویلت ها بعضی مواد مثل نعناع هندی یا روغن چوب را از آن حذف و برای بیشتر شدن بوی آن ها روغن گل ها یا مرکبات را به عطر اضافه می کنند.

نکته جالبی که در بعضی از ادوتویلت ها به چشم می خورد ایست که وقتی که بوی آن کاملا از بین رفته است (مثلا شب هنگام) در صورت تماس با آب رایحه آن ها دوباره به مشام می رسد. آیا تا بحال باری شما پیش آمده که هنگام شستن دستتان یا در زیر باران رایحه عطرتان به مشامتان رسیده باشد؟ بنابراین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از عطری دیگر باید توجه داشته باشید که نوع بوی آن ها به هم نزدیک باشد چرا که ممکن است با هم تلاقی پیدا کنند.

ادکلن کرید اونتوس مردانه
کرید اونتوس
قیمت اصلی 23,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 19,550,000 تومان است.
مشاهده محصول و خرید

ادوکلن چیست؟

بر خلاف تصور عموم ادوکلن ها از غلظت بسیار کمی بر خوردارند، با غلظت بین 2 تا 4% که با درصد الکل بیشتری درست شده و همچنین چندین ساعت بیشتر دوام نمی آورند. از اودکلن برای ایجاد بوی خوب برای مدت بسیار کمی استفاده می شود و برای استفاده در طول روز کاربرد ندارد.

اوفرش چیست؟

اوفرش ها نیز از غلظت بسیار کمی برخوردارند تنها 1 تا 3%. تفاوت آن ها در این است که ادکلن ها مثل دیگر عطر ها با الکل درست می شوند اما اوفرش ها از مخلوط شدن روغن ها با آب درست می شوند. از آن ها معمولا برای تر و تازه کردن پوست به ویژه پس از اصلاح صورت به عنوان افتر شیو استفاده می شود.

در بیشتر مغازه ها یا پیشخوان ها عطر ها توسط برند و قیمت جداسازی می شوند و شما می توانید اطلاعات مربوط به نوع آنها را در روی بسته ها  پیدا کنید و یا اینکه از فروشنده بخواهید نوع مورد نظر یا فرق عطر و ادکلن را به شما توضیح بدهد. در هر صورت نگران نباشید چرا که یکی از انواع این عطر ها مورد استفاده شما خواهد بود، چه بلند مدت و در طول روز و چه کوتاه مدت یا حتی نصف روز.

3.7/5 - (697 امتیاز)
برچسب‌ها:

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

  • بهزاد ایجادی
  • 3 سال پیش

  مطالبتون بسیار کاربردی و آموزنده بود. امروزه خیلیا دنبال تفاوت ادوتویلت و ادوپرفیوم هستن. اما فکر می کنم اونقدرا هم تو دوام با هم متفاوت نیستن و بیشتر به کیفیت متریالی که تو ساخت پرفیوم مورد استفاده قرار میگیره بستگی دارن برای مثال نسخه ی ادوتویلت دیور ساواج به نسبت نسخه ی ادوپرفیوم و پرفیوم این محصول ماندگاری و کیفیت بوی بهتری رو به همراه داره.

  • علی
  • 3 سال پیش

  ممنون

  • ع م
  • 2 سال پیش

  سلام_ ببخشید ادوپرهوم چیه ؟ میشه توضیح بفرمایید ؟ سپاس

  • معین
  • 2 سال پیش

  مطالب بسیار عالی آموزنده و کاربردی بود……متشکرم

  • میترا تبریزی
  • 2 سال پیش

  وقتتون بشادی..بسیارعالی بود مچکرم

  • ناص روحی
  • 2 سال پیش

  سلام
  دست شما درد نکنه مطالب خوب و جامعی بودند، در کل به بنده بعنوان مصرف کننده اطلاعات خوبی ارائه دادید سپاسگزارمر.
  امیدوارم هموا پیروز و پویا باشید.

  • طاوسی
  • 1 سال پیش

  مطالب بسیار خوب و کاربردی.

نام شما
ایمیل شما
دیدگاه شما

preloader