نکاتی در رابطه با عطر و سیستم بویایی

نکاتی در رابطه با عطر و سیستم بویایی

3.4/5 - (5 امتیاز)
  • تاریخ درج : 8 آذر 99
  • نویسنده : دانیال رسولی

عطر و سیستم بویایی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه اتفاقی در فضا و یا سیستم بویایی بدنتان می افتد که شما قادر خواهید بود پس از اولین اسپری کردن عطر روی پوست و یا پیراهن تان رایحه ی دلچسب عطر ها را احساس کنید و غرق در بوی آن شوید و با عطر آن ارتباط برقرار کنید. به راستی که اگر گیرنده های بویایی انسان در بدن ما  به این ظرافت مشغول به کار نبود، چگونه تحت تاثیر رایحه های دلچسب و دلفریب عطر ها قرار می گرفتیم و یا چقدر از احساسات خوشایندی که که عطر های گوناگون در ما ایجاد می کردند بی بهره می ماندیم.

بوی عطر و خاطره

شاید همه ما دیگر کاملا  به این باور رسیده ایم که بوی عطر ها و تداعی شان در زندگی ما تا چه حد تاثیر گذارند. در واقع هر عطر در زندگی ما یک خاطره ی مستقل است. عطر ها تداعی گر احساساتی نظیر شادی، نشاط، زندگی و یا حتی اندوه می باشند، احساساتی که به زندگی ما پیوسته آمیخته اند و از تجربه و درک آنها ناگزیریم.

ساختار رایحه ها و سیستم بویایی انسان

حتما می دانید که هرگونه احساس بویایی و تحریک بویایی در ما ناشی از یک اتفاق شیمیایی مربوط به سیستم بویایی انسان می باشد. زیرا تمام بوهای مختلفی که ما به طور روزانه آنها را استشمام کرده و حس می کنیم دارای ترکیبات شیمیایی و ساختار رایحه خاص خودشان هستند، جالب است بدانید از هر 50 ژن موجود در بدن انسان یکی از آنها متعلق به سیستم بویایی  می باشد و وظیفه ی کمک به پروسه ی درک بویایی را بر عهده دارد. شاید همین امر موجب آن شده است که تمامی انسان هایی که دارای سیستم بویایی سالمی هستند، قادر هستند ده هزار رایحه ی متفاوت را از هم تشخیص دهند.

آمواج اینترلود
آمواج اینترلود
قیمت اصلی 18,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 14,500,000 تومان است.
مشاهده محصول و خرید

چگونه بو را حس می کنیم؟

زمانی که رایحه ای در هوا به مشام می رسد و یا عطر خاصی را اسپری می کنید، مولکول های عطر همراه با مولکول های هوا از طریق حرکت ذرات هوا جا به جا می شوند و وارد بینی تان شده سپس با تحریک عصب های مربوط به بویایی که در انتهای بینی هر شخصی قرار گرفته اند در شما حس بویایی را تحریک کرده و موجب می شوند تا بو و عطر مورد نظر را کامل و جز به جز حس کنیم. این فرآیند به این صورت است که هنگامی که رایحه ای به عصب بویایی تان می رسد، در لایه ی مخاطی مانندی که تمامی عصب های بویایی شما را در بر می گیرد، گیر می کند و در واقع آمیخته به اعصاب بویایی تان می شود. به عبارت دیگر می توان گفت مهم ترین مرحله برای درک عطر ها همین مرحله است. مرحله ای که در آن رایحه ی مورد نظر توسط انتقال دهنده های عصبی اعصاب بویایی به مغز انتقال داده می شوند و مغز نیز پس از دریافت این پیام های بویایی با صدور فرمان به اندام های مرتبط، موجب درک بویایی در شما می شود.

3.4/5 - (5 امتیاز)
برچسب‌ها:

مطالب مشابه

دیدگاه‌ها

    • سنا
    • 3 سال پیش

    مطلب خیلی عالی بود
    لطفا در مورد تفاوت عطر و ادکلن هم بنویشید

نام شما
ایمیل شما
دیدگاه شما

preloader