صفحه اصلی > تفاوت ادوکلن با ادوپرفیوم و ادوتویلت

تفاوت ادوکلن با ادوپرفیوم و ادوتویلت

تفاوت ادوکلن با ادوپرفیوم و ادوتویلت نویسنده: دانیال
چهارشنبه 05 دی 1397 - 17:29:32


تفاوت بین پرفیوم (perfume)، ادوپرفیوم  (Eau de Perfume)، ادو تویلت (Eau de Toilette)، ادوکلن (Eau de Cologne) و اوفرش (Eau Fraiche)

هنگام خرید عطر فاکتورهای زیادی برای انتخاب عطر مناسب هر فرد وجود دارند، فاکتور هایی مانند رایحه،  برند، قیمت و نوع عطر در انتخاب ما تاثیر بسیار زیادی دارند.  اغلب فروشنده ها ممکن است درباره برند ها و انواع رایحه ها توضیحات زیادی را به شما ارائه دهند اما معمولا درباره نوع عطری  که در شیشه ها وجود دارد اطلاعات بسیار کم تری ارائه می شود. خیلی وقت ها در تفاوت بین عطر و ادکلن مردد هستیم که کدام یک برای ما مناسب تر است،  ماندگاری بوی کدام یک بیشتراست و یا اینکه فرق بین ادوپرفیوم و ادوتویلت در چیست ؟ احتمالا تا بحال اسم انواع عطر ها به گوش شما خورده است اما  اطلاع دقیقی از معانی  آن ها در دست ندارید. انتخاب نوع عطرمورد نظر  به انداره رایحه اش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال عطر اگر رقیق باشد بوی آن درمدت زمانی کوتاه تر اززمان دلخواه شما از بین خواهد رفت و اگر خیلی قوی باشد شما و همه اطرافیان را اذیت خواهد کرد.
نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

برای توضیح و شرح انواع عطرهای موجود در بازار شما ابتدا باید از چگونگی ساخته شدن آنها اطلاع پیدا کنید. نکته ای که دراین میان باید به آن توجه داشت این است که عصاره روغنی عطر (ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ عنوان به تنهایی قابل استفاده نیست و برای استفاده عموم باید با سایر حلال ها مثل الکل ترکیب شود. کارخانه ها برای رقیق کردن، عصاره روغنی عطر را به همراه الکل که در واقع حامل آن است با هم مخلوط می کنند. ترکیب الکل با عصاره عطر باعث رقیق شدن  (آماده شدن برای استفاده) و همچنین پایدار شدن بوی آن می گردد.  در صنعت عطر سازی الکل درست به اندازه عصاره روغنی دارای اهمیت است زیرا که این الکل است که غلظت عطر و همچنین پایایی آن را تعیین می کند. 
 انواع عطر

دسته بندی های متداول در بازار که درذیل به آن اشاره خواهد شده شما را درباره غلظت عطرها و همچنین سنگین یا سبک بودن عطر مورد نظرتان  یاری خواهد نمود. عطر ها  معمولا از چندین ماده شیمیایی تشکیل شده اند که هر کدام  از آنها دارای خواص بویایی منحصر به فرد می باشند و  رایحه ی مخصوص خود را دارند. هر کدام از عطرها با توجه به غلظت عصاره روغنی و میزان الکل به کار رفته در ترکیب شان عنوان های مختلفی به خود می گیرند ، عناوینی مانند ادکلن ، ادوتویلت و ادو پرفیوم .

 


عطر یا پرفیوم (perfume, Pure Perfume, Parfum) 

این اسم کمی گراه کننده است چون در نگاه عادی به نظر می رسد به معنای خالص بودن عطراست اما همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم اینگونه نیست. چرا که عطر خالص ناخوشایند است و همچنین پوست شما را اذیت خواهد کرد و در کل قابل استفاده نیست. با این حال عطر یا پرفیوم (Perfume) عطری است که بیشترین غلظت را از میان انواع مختلف موجود در بازار دارا می باشد. معمولا بین 20 تا 40 % پرفیوم را عصاره روغنی عطر تشکیل می دهد که همین مقدار کافی است تا عطر را قوی و برجسته کند و تا یک روز بوی خود را از دست ندهد و ماندگاری داشته باشد.

پراکنده شدن و پخش بوی عطر وقتی که شما عطر خالص یا Perfume را مصرف کرده اید همیشه بسیار قابل توجه خواهد بود، در واقع  رایحه آن در هوا  مثل ابری است که دیگران می توانند به آن ورود کنند یا بیرون بیایند یا حتی با چاقو آن را ببرند و حتی مزه کنند! یا مثلا اگر شما کسی را که پرفیوم استفاده کرده در آغوش بگیرید به احتمال فراوان تا ساعاتی بعد قادر به احساس کردن رایحه عطری که آن فرد استفاده کرده خواهید بود. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که پرفیوم گران ترین نوع عطر موجود در بازار می باشد.


 

ادوپرفیوم (Eau de Parfum)  

بعد از پرفیوم،  ادوپرفیوم ها با 15 الی 20 % در میان انواع عطر های موجود در  بازار بیشترین غلظت را داراهستند. ادوپرفیوم ها طوری ساخته شده اند که می توانند یک روز کامل دوام بیاورند و در عین حال به اطرافیان شما سردرد تحمیل نکنند. ادوپرفیوم ها بیشترین خرید را در میان مشتری ها دارد و برند ها بیشتر این نوع از عطر را تولید می کنند و همچنین اکثر مغازه ها ها این نوع عطر را به فروش می رسانند. ادوپرفیوم ها از لحاظ ماندگاری از صبح تا عصر دوام می آورند و در هنگام شب برای خود فرد نیز قابل استشمام است. EDP علامت اختصاری ادوپرفیوم می باشد. ادوتویلت  (Eau de Toilette)

ادوتویلت ها غلظت کمتری دارند، معمولا بین 5 تا 15 % و آن ها لزوما تا عصر دوام نمی اورند. بعضی کارشناسان بر این باورند که ادوتویلت ها برای روز  و ادوپرفیوم ها برای استفاده در شب ساخته شده اند. ولی در نهایت تصمیم بر عهده شماست و بهتر است هر طور که می پسندید آن ها را مورد استفاده قرار دهید. اگر چه ادوتویلت معمولا بعد از ادوپرفیوم ها به بازار می آیند اما لزوما هر دوی این ها از مواد یکسان و همینطور رایحه یکسانی برخوردار نیستند، چرا که برند ها برای رقیق کردن ادوتویلت ها بعضی مواد مثل نعنای هندی یا روغن چوب را از آن حذف و برای بیشتر شدن بوی آن ها روغن گل ها یا مرکبات را به عطر اضافه می کنند. 

نکته جالبی که در بعضی از ادوتویلت ها به چشم می خورد ایست که وقتی که بوی آن کاملا از بین رفته است (مثلا شب هنگام) در صورت تماس با آب رایحه آن ها دوباره به مشام می رسد. آیا  تا بحال باری شما پیش آمده که هنگام شستن دستتان یا در زیر باران رایحه عطرتان به مشامتان رسیده باشد؟ بنابراین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از عطری دیگر باید توجه داشته باشید که نوع بوی آن ها به هم نزدیک باشد چرا که ممکن است با هم تلاقی پیدا کنند.


 ادکلن (Eau de Cologne)

بر خلاف تصور عموم ادکلون ها از غلظت بسیار کمی بر خوردارند – با غلظت بین 2 تا 4% - که با درصد الکل بیشتری درست شده و همچنین چندین ساعت بیشتر دوام نمی آورند. از ادکلن برای ایجاد بوی خوب برای مدت بسیار کمی استفاده می شود و برای استفاده در طول روز کاربرد ندارد.


اوفرش (Eau Fraiche)

اوفرش ها نیز از غلظت بسیار کمی برخوردارند تنها 1 تا 3% . تفاوت آن ها در این است که ادکلن ها مثل دیگر عطر ها با الکل درست می شوند اما اوفرش ها از مخلوط شدن روغن ها با آب درست می شوند. از آن ها معمولا برای تر و تازه کردن پوست به ویژه پس از اصلاح صورت به عنوان افتر شیو استفاده می شود.

 در بیشتر مغازه ها یا پیشخوان ها عطر ها توسط برند و قیمت جداسازی می شوند و شما می توانید اطلاعات مربوط به نوع آنها را در روی بسته ها  پیدا کنید و یا اینکه از فروشنده بخواهید نوع مورد نظر را به شما توضیح بدهد. در هر صورت نگران نباشید چرا که یکی از انواع این عطر ها مورد استفاده شما خواهد بود، چه بلند مدت و در طول روز و چه کوتاه مدت یا حتی نصف روز.

مطالب مشابه

نظرات

امتیاز بدهید